Studenckie Centrum Kultury Kontrasty

ul. Wawrzyniaka 7a,, Szczecin, 70-392
Studenckie Centrum Kultury Kontrasty Studenckie Centrum Kultury Kontrasty is one of the popular Arts & Entertainment located in ul. Wawrzyniaka 7a, ,Szczecin listed under Arts & entertainment in Szczecin ,

Contact Details & Working Hours

More about Studenckie Centrum Kultury Kontrasty

Historia aż do momentu zamknięcia klubu

Mało kto wie że pierwszym klubem w powojennym Szczecinie był "PIMPUŚ". Powstał pod koniec lat pięćdziesiątych i działał w siedzibie dzisiejszego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Nie było to jedyne miejsce aktywności tego klubu, którego działacze zmuszeni byli do kilku przeprowadzek. Zakończyły się z chwilą otrzymania przez Zrzeszenie Studentów Polskich budynku przy ulicy Wawrzyniaka 7a. Tak to 29 kwietnia 1961 roku narodził się nowy przybytek kultury studenckiej nazwany później Studenckim Centrum Kultury "KONTRASTY". Prawie od początku funkcjonował na wysokich obrotach, do tego stopnia, że otrzymał nagrody za najlepiej działający klub studencki w kraju.

Jak "KONTRASTY" działały przez ostatnie lata, kiedy mijały kolejne rocznice powstania klubu, każdy widział i słyszał... i nie tylko w Szczecinie. Imprezy ramowe popularne wśród studentów i nie tylko powodowały w ostatnich latach, że w niektóre dni tygodnia trudno było znaleźć wolne miejsca. Od początku istnienia klubu działał Dyskusyjny Klub Filmowy Inteligencji i Studentów "KONTRASTY". Wiele osób żałuje do tej pory, że już nie istnieje...

S.C.K. było również miejscem spotkań i twórczości młodych muzyków skupionych w różnych zespołach. Z sal prób tego klubu wyszło wielu znanych artystów, takich jak "Free Blues band", "Hey", "Firebirds", "Dum Dum", "The Days", "Teges Nara", Maciek Silski, Grzegorz Grzyb itd. W klubie ćwiczyły takie zespoły jak "Sklep z Ptasimi Piórami", "The Analogs", "Skambomambo", "Indios Bravos", "Anti Dread", "Beri Beri", "O.D.C.", "Annalisa", "Cekinowy Mrok", "Blakauts', "Dead Pony", "Dumpster Saints", "Annalisa", "Godsend", "Cruentus", "The Chiave", "Rebelhouse", "Godbite", "Piloci Nocy", "Latające Śrubokręty", "No Hay Banda", "So Cool Band", "Throne" i wiele innych projektów. itd. Oprócz sal prób w budyku SCK Kontrasty działało również studio nagrań www.studio.annalisa.pl www.myspace.com/studioanaliz oraz serwis sprzętu IMPET.

Kiedyś ćwiczyli tutaj najlepsi w Szczecinie zawodnicy darta, uczestnicy wielu poważnych zawodów takich jak: Mistrzostwa Polski, Europy, czy Świata. Sala z automatami do gry w popularne "strzałki" czy "lotki" była najlepszym tego typu miejscem w Szczecinie.

W ostatnich latach tworzyły się nowe "kółka" zainteresowań. Kilka lat temu powstał Ośrodek Teatralny "Kontrasty" skupiający grupy teatralne, pantomimę i kabaret. Potem twór ten nazywał się - Scena Kontrasty, a zasługą artystów skupionych wokół Sceny było wiele przedstawień, przeglądów, choćby SZPAK (znany już w całej Polsce Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów). W klubie ćwiczyli również tancerze ze szkoły salsy "Quierosalsa", prowadzący również zajęcia i kursy.

Tutaj odbywały się co roku regionalne eliminacje festiwalu FAMA (tu przy jednym ze stolików wymyślono nazwę tego festiwalu!!!), eliminacje festiwalu ŁÓDŹSTOCK, co roku grała orkiestra W.O.Ś.P., odbywało się wiele zorganizowanych imprez studenckich, przeglądów itd. Wraz z ZSP współtworzyliśmy od lat obozy adaptacyjne dla studentów roku "0" w Międzywodziu.

"Club Tropicana" to najstarsza cykliczna impreza z muzyką latynoamerykańską w kraju, która odbywała się przez ponad 17 lat w niedzielne wieczory. Czwartkowa zabawa "Bal Starej Płyty" to najstarsza cykliczna impreza studencka w Polsce (przetrwała w Kontrastach 19 lat), zdominowana starymi dobrymi przebojami od rock'n'rolla po disco fever. Przez 14 lat impreza "Śmierć Dyskotece" skupiała fanów cięższych brzmień w piątkowe wieczory. W międzyczasie powstawały i znikały z programu klubu przeróżne imprezy.

Kontrasty miały swoją historię, tradycję i charyzmę. To, że klub miał taki, a nie inny wizerunek i że trwał przez tyle lat, było zapewne zasługą szefa klubu. Waldemar Kulpa prowadził Kontrasty przez ponad 20 lat, jest osobą znaną, pracował w kulturze studenckiej ponad 25 lat, a sam jako artysta (wokalista, muzyk, autor tekstów, kompozytor, kabareciarz), prezenter, konferansjer itd. na scenie działa od 1980r.

Kontrasty były dla studentów, ale również dla licealistów i absolwentów. Były otwarte na wszelkie propozycje. Czekały na każdą inicjatywę, na nowe grupy twórcze. Jeśli mieliście pomysły, mogliście zawsze podzielić się nimi z Kontrastami!

Kontrastów już nie ma. Oprócz Waldka nie znalazł się nikt (ani z władz miasta, ani władz szczecińskich uczelni), aby utrzymać to historyczne miejsce. To przykre...

Nie mniej jednak Waldek Kulpa pokazał, że mimo braku murów klubu, duch Kontrastów żyje, a kultura i rozrywka jaką on sam proponuje mieszkańcom Szczecina, jest nadal na najwyższym poziomie.

Map of Studenckie Centrum Kultury Kontrasty